Blog

Powrót

Ubrania Hip Hopowe polskich raperów.

14.08.2018 | Opublikowane w kategorii Inne
Ubrania Hip Hopowe polskich raperów.

Hip-Hop to kultura która powstała w Nowym Yorku w latach 70. ubiegłego wieku. Łączy 4 elementy: DJ, graffiti, muzykę i taniec, lecz wielu dodaje do nich równie ważne filary jak wiedza, bit box i ubrania. W 1977 ten popularny nurt dotarł również do nas. Artystów i zespołów takich jak Kaliber 44, WWO czy O.S.T.R. i innych, którzy przewinęli się przez lata nie sposób zliczyć. Polska scena hip-hopowa, która przez lata przeżywała wzloty i upadki dziś doświadcza prawdziwego boomu, a hip-hopowe festiwale czy duety takie jak Taconafide zapełniają na koncertach wielkie hale. Ludzie, którzy interesują się kulturą hip-hop, często sami amatorsko, bądź profesjonalnie trenują break dance lub malują graffiti, fani na koncertach doskonale znają teksty swoich idoli i chcą być tacy jak oni, a także wyglądać jak oni. Raperzy korzystają ze swojej chwili, dlatego nic nie stoi im na przeszkodzie, aby spełniać swoje marzenia, a często jednym z nich jest własna linia odzieżowa.

Pierwsze ubrania w skateshopach od raperów

Pomysł na ubrania hip-hopowe firmowane przez raperów, jak wiele innych trendów w kulturze pochodzi zza Oceanu. Swoje marki odzieżowe w kraju za wielką wodą posiada wielu sławnych amerykańskich raperów i ekip takich jak Wu Tang Clan i jego Wu Wear, Roca Wear Jaya Z czy Pyrex Kendricka Lamara. Dziś tak samo jak za granicą, tak i w Polsce konkurencja na rynku ubrań hip-hopowych jest bardzo duża. Jednak warto wrócić do początku. Prekursorem pierwszych linii odzieżowych jest Jacek Granicki, bliżej znany fanom jako Tede i jego marka PLNY. Pierwsze koszulki z nadrukiem Tedego mogliśmy zobaczyć głównie na koncertach i teledyskach na kanale MTV a nie w sklepach, bo raperowi istotnie brakowało żyłki do tego interesu. Minęło sporo czasu zanim PLNY Textylia zaczęły przypominać markę odzieżową z prawdziwego zdarzenia, a w międzyczasie ze swoimi ubraniami do wschodzącego na polskim rynku biznesu dołączył inny warszawski raper Sokół zakładając markę Prosto. Ubrania dla skejtów i młodych hip-hopowców zacieśniały więź z muzykami. Fani chętnie sięgali po ubrania sygnowane przez swoich idoli.

Ubrania Hip Hopowe polskich raperów.

Boom na ubrania hip-hopowe. Przetrwali najlepsi.

Tede i Sokół w międzyczasie przecierali szlaki odzieżowego biznesu, a chętnych do skorzystania ze swojej okazji było wielu polskich raperów. Dziś prawie każdy uznany raper ma swoją linię odzieżową, ale pytanie czy nie jest to przerost formy nad treścią można pozostawić indywidualnej ocenie, ponieważ zdania są mocno podzielone. Możemy wyróżnić natomiast kilka marek, których sukces przyćmił nieraz samą twórczość muzyczną artysty a zdarza się również, że to właśnie ubrania utrzymują ich hip-hopowy biznes i bez nich nie mieliby pieniędzy na wydawanie kolejnych płyt. Są też marki, które są świetnym uzupełnieniem kariery raperów a doskonała muzyka często idzie w parze z najnowszymi trendami ulicznej mody.

Top 7. Marki hip-hopowe polskich raperów.

  • El Polako. Marka odzieżowa założona przez poznańskiego rapera DGE charakteryzuje się oryginalnym wzornictwem, a na t-shirtach i bluzach od Gurala często znajdziemy obraz jego twórczości oraz cytaty z najlepszych kawałków. Marka El Polako istnieje już 10 lat i wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
  • B.O.R. Ubrania Biura Ochrony Rapu dopełniają dzieła kolejnego poznańskiego rapera Palucha. Stosunkowo młoda linia odzieżowa jest obecnie najszybciej zdobywającą popularność, ale nikogo nie to nie dziwi ponieważ marka BOR to jeden wielki spójny projekt skazany na sukces. Więcej o marce BOR dowiesz się na naszym blogu.
  • Polska Wersja. To młoda marka, ale również na fali wznoszącej. Polska Wersja to ubrania dla fanów składu o tej samej nazwie, którą tworzy Hinol i Jano. Obaj raperzy ostatnio postawili na solową twórczość, ale Polska Wersja to projekt, który łączy wspólną ideę wspierającą, uliczny hip-hop i trueschoolowe brzmienie.
  • Respekt. Przy liście top 7 hip-hopowych marek nie sposób pominąć limitowanych dropów od warszawskiej ekipy Molesta Ewenement. Ubrania z charakterystyczną bombą na bluzach i koszulkach to prawdziwy must have za czasów, gdy na ulicach królował Skandal. Dziś Respekt Street Stuff to limitowane kolekcje wydawane od czasu do czasu, po które sięgają miłośnicy klasycznego rapu z tęsknotą czekający na kolejny „Powrót". Trudne początki marki odzieżowej Respekt przybliżyliśmy Wam niedawno w jednym z artykułów na naszej stronie.
  • Ganja Mafia. Marka Ganja Mafia to ubrania dla ludzi, którzy mają takie same poglądy, są po tej samej stronie barykady. Założyciel lini odzieżowej Kali nigdy nie skrywał swoich przemyśleń na temat legalizacji marihuany a także sprzeciwu wobec systemu i to właśnie te poglądy są główną inspiracją dla marki.
  • PLNY - jak już wspominaliśmy ubrania od Tedego to klasyk wśród polskich ubrań hip-hopowych. Jaramy się nimi dziś tak samo jak 20 lat temu. Regularnie wypuszczane kolekcje podejmują tematy, które zawsze są na czasie. Historia marki PLNY zapisała się w modzie wielkimi literami.

Odzież. Zajawka raperów.

Dlaczego raperzy tak mocno angażują się w uliczną modę? Powodem jest czysta zajawka. Modny ubiór i oryginalny styl zaznaczał się od początku istnienia hip-hopowej kultury. Dziś najbardziej znani raperzy tacy jak Kanye West wyznaczają trendy światowej mody. W Polsce artyści hip-hopowi słyną z równie wyszukanego gustu. Oprócz dużych firm odzieży hip-hopowej na rynku znajdziemy także wiele mniejszych kolekcji takich jak IAM Clothing od Wudoe, ubrań Koka związanego z Pezetem i Małolatem czy Alkopoligamia Mesa.

Komentarze

Copyright © UrbanCity.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis używa cookies w zakresie określonym w Polityce prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w przeglądarce.

Zamknij