Blog

Powrót

PORADNIK: Jak czyścić buty?

03.07.2018 | Opublikowane w kategorii Inne
PORADNIK: Jak czyścić buty?

Z pewnością znasz to przyjemne uczucie, gdy otwierasz nową paczkę zamówionej przez Ciebie wymarzonej pary butów. Czyste, nieskażone niczym sneakersy prezentują się jeszcze lepiej niż na zdjęciu, a po założeniu ich na nogi chcesz, żeby ten nienaganny widok trwał wiecznie. Niestety nie będzie. Obuwie mają niewdzięczną rolę spełnić najcięższe wymagania codziennych wyzwań, które stawiamy sobie sami. Na szczęście mamy wpływ na żywotność naszych ulubionych adidasów i dbając o nie na co dzień będziemy cieszyć się dłużej ich widokiem. Odpowiednia konserwacja obuwia jest przy tym niezbędna dlatego regularne czyszczenie butów powinno być wyrobionym nawykiem każdego.

Rozklejona podeszwa w sneakersach - nie pierz butów w pralce!

Najczęstszy, prosty błąd popełniany przy czyszczeniu obuwia to ich wypranie w pralce. Miejsce, w którym Twoje buty nie chcą się nigdy znaleźć to bęben tej maszyny. Szybkie rozwiązania nie zawsze są skuteczne, a wbrew pozorom nowoczesna technologia może przysporzyć Twoim butom więcej kłopotów niż się spodziewałeś. Rozklejona podeszwa, skurczony materiał a także zmiana koloru, to nieprzyjemne niespodzianki, których spodziewaj się przy praniu obuwia. Pamiętaj, że wybrałeś taki model a nie inny także ze względu na jego bryłę dlatego jeśli chcesz ją zachować unikaj pralki. Zniszczone w tej sposób sneakersy nie podlegają reklamacji, ponieważ każdy producent wie, co powoduje połączenie proszku, 60 stopni i szybkiego wirowania.

PORADNIK: Jak czyścić buty?

Domowe sposoby czy profesjonalne środki?

Najlepsza maszyna do czyszczenia butów to nasze własne dłonie i kilka sprawdzonych akcesoriów i preparatów. Istnieją specjalne markowe kosmetyki i szczotki do pielęgnacji takie jak CREP Protect czy Tarrago, ale również domowe sposoby sprawdzone przez sneakerheadów zdają tutaj egzamin. Obuwie należy czyścić zaraz po jego zabrudzeniu, nie czekając aż wszystko się zeschnie i wchłonie w materiał, dlatego warto to robić regularnie.

Jeśli nie kupiłeś specjalnych kosmetyków do swoich butów przygotuj ciepłą (nie gorącą!) wodę z detergentem (odrobiną szamponu lub mydła), szczoteczkę z miękkim włosiem i delikatną gąbkę i ściereczkę. Aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń dobrze jest wyciągnąć z nich sznurówki - tam też mogą znajdować się zabrudzenia, które powinniśmy usunąć. Czyszczenie obuwia należy przeprowadzić od góry, zostawiając podeszwę na sam koniec. Należy przy tym pamiętać, że mocne szorowanie uporczywym plam może doprowadzić do zniszczenia materiałów, dlatego lepiej robić to dłużej, ale łagodnie. Nadmiar detergentu należy na koniec usunąć, tak, żeby nie zalegał na powierzchni buta. 

Ręczne czyszczenie butów dotyczy również wkładek, w których co raz częściej producenci sportowego obuwia stosują rozwiązania technologiczne aby zwiększyć komfort noszenia, dlatego nie powinniśmy ich prać w pralce. Jeśli pomimo czyszczenia nie udało nam się pozbyć brzydkiego zapachu można wymienić wkładki na nowe. Wygodne, sportowe wkładki bez problemu można znaleźć w sklepach obuwniczych.

Sznurówki w butach także ulegają zabrudzeniu. W ich przypadku możemy jednak zastosować pranie ręczne ale też maszynowe.

Wyczyszczone buty pozostaw aż do kompletnego wyschnięcia.

Aby zachować jak najdłużej świeżość i nienaganny stan swoich sneakersów przecieraj je na co dzień mokrą szmatką lub specjalnymi chusteczkami Quick Wipes, które znajdziesz w ofercie Jason Markk i Crep Protect.

PORADNIK: Jak czyścić buty?

Komentarze

Copyright © UrbanCity.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis używa cookies w zakresie określonym w Polityce prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w przeglądarce.

Zamknij