Akcesoria do butów męskich

Ulubione buty, niezwykle często eksploatowane, niestety, nie są wieczne. Jeżeli zależy nam na tym, aby jak najdłużej nam służyły, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Kluczem do sukcesu będzie systematyczność. Sportowe buty od razu po powrocie z joggingu należy oczyścić z zabrudzeń. Wystarczy do tego kawałek wilgotnego materiały lub nasączona gąbka. Bardzo istotne jest, by nie używać tej samej szczotki do czyszczenia podeszwy i cholewy. Oczywiście podeszwa jest zazwyczaj dużo bardziej zabrudzona, ale zdarza się nam o tym zapomnieć. Nasze sneakersy na pewno dużo zyskają, jeżeli taka pielęgnacja stanie się naszym nawykiem.

Niektóre buty można prać w pralce. Koniecznie trzeba zapoznać się ze wskazówkami producenta, które dokładnie określają, czy jest to bezpieczne.

Kolejna niezwykle ważna kwestia to przechowywanie obuwia. Wiadomo, że o wiele mniej miejsca zajmują pary butów poupychane w szafce, jedna na drugiej. Niestety, taka metoda sprawia, że obuwie gniecie się i szybciej niszczy. Najlepsze rozwiązanie to przechowywanie butów sportowych, a także tych wyjściowych, w przystosowanych do tego kartonach. Mogą to być oryginalne pudełka, otrzymane przy kupnie. Nie powinno się jednak chować butów do kartonu od razu po treningu. Warto na początek nieco je przewietrzyć, a w przypadku niepogody - dokładnie wysuszyć.

Nie zawsze wystarczy woda z mydłem. Niektóre materiały wymagają bardziej specjalistycznych preparatów. Na przykład do renowacji zamszu wykorzystuje się środek NANO. Pomaga on skutecznie wyczyścić buty, a jednocześnie je zaimpregnować, przez co są bardziej odporne na wilgoć i zabrudzenia. To wyjątkowo ważne w przypadku butów zimowych, narażonych na chłód i przemakanie. Preparat NANO to także rozwiązanie dla butów ze skóry nubukowej. Wystarczy spryskać nim całą powierzchnię, a następnie dokładnie wyszczotkować. Po wyschnięciu, czyli po ok. 10 min, but jest jak nowy! Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo silne, to koniecznie trzeba wyszorować buty szczotką jeszcze przed spryskaniem. Można użyć do tego profesjonalnej szczotki marki Tarrago.

Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o kondycję butów sprawi, że będziemy długo cieszyć się ich wygodą i stylem.

zobacz więcej

Zwiń